czwartek, 14 września 2017

poniedziałek, 11 września 2017

Historia Parafii

Dzieje naszej parafii wiążą się ściśle z dziejami klasztoru OO. Bernardynów oraz ściągającej tu rzeszy pątników, którzy przez wieki pielgrzymowali i wciąż pielgrzymują do Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej i dla rozmyślania Męki Pańskiej na "dróżkach", gdzie w pięćdziesięciu dwóch kaplicach oddają chwałę Bogu, cześć Najświętszej Maryi Pannie i wypraszają liczne łaski, i cuda dla siebie, i bliskich. W czasach piastowskich przechodziła tu potokiem Cedron granica między Ziemią Krakowską, a Śląskiem. Tędy przebiegał też szlak kupiecki z Węgier na Śląsk i do Krakowa. Wówczas nad bezpieczeństwem kupców czuwał Kasztelan Krakowski, mający zamek w Lanckoronie.
W wieku XVII był nim Mikołaj Zebrzydowski, który wraz ze swoją małżonką Dorotą był fundatorem klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej i "dróżek". W 1617 roku założył onw pobliżu swej wsi Zebrzydowice, maleńkie miasto (obszar zaledwie 5,15 km2) nazwane Zebrzydowem, w celu pomieszczenia i wyżywienia wielkich rzesz pątników, przybywających tu na liczne odpusty.
Miasteczko rozciągało się pierwotnie wzdłuż ulicy prowadzącej do klasztoru. Dopiero po wielkim pożarze w 1715 roku, rozszerzyło się dzięki zbudowanej tu stacji solnej dla soliny z Bochni, które stąd, licznymi zaprzęgami koni, były transportowane do Austrii. W tej rozbudowie pomyślano o zbudowaniu kościoła św. Józefa, co wkrótce stało się faktem. Służbę Bożą dla przyjezdnych starców i dzieci pełnili w tym kościele ojcowie Bernardyni. Kościół ten jednak - jak większość budynków - spłonął w czasie walki Konfederatów Barskich.
Na miejsce spalonego kościoła św. Józefa, w krytycznym roku rozbioru 1773, stanęła na rynku maleńka kapliczka ochraniająca wodę, ku czci św. Jana Nepomucena.
Myślano o budowie kościoła, ale częste epidemie nawiedzające Kalwarię, (tak nazywało się według patentów austriackich, miasteczko) uniemożliwiały ten zbożny zamiar. W 1887 roku, kiedy na Stolicy Biskupiej zasiadał Leon XIII, a Arcybiskupem Krakowa był Albin kard. Dunajewski, w roku koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej z inicjatywy Rady Miejskiej na czele z ówczesnym burmistrzem Józefem Kosowskim zawiązał się Komitet Budowy kościoła św. Józefa, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy od 1120 mieszkańców oraz od pątników.
W tym samym roku uczyniono plany przyszłego kościoła. 28.05.1902 roku otrzymano zezwolenie władz centralnych na rozpoczęcie budowy. 17 czerwca 1902 roku rozpoczęto kopanie fundamentów, natomiast 29 lipca 1902 roku wmurowano kamień węgielny. Budowa trwała 6 lat i w dzień św. Józefa 19.03.1908 roku dokonano poświęcenia świątyni kalwaryjskiej. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach (parafia macierzysta) ks. Józef Nieć. Kościół umieszczono przy drodze głównej prowadzącej z Krakowa do Wadowic i Bielska-Białej (dzisiaj droga krajowa) i centralnym miejscu miasta Kalwaria Zebrzydowska ? na tzw. Rynku.
Służbę duszpasterską pełnili tutaj księża wikariusze dojeżdżający z macierzystej parafii Zebrzydowice. W roku 1911 został zamianowany pierwszy katecheta szkolny z rezydencją w Kalwarii Zebrzydowskiej - ks. Roman Stojanowski. W 1916 roku został on przeniesiony, a na jego miejsce został zamianowany ks. Józef Sidełko, który pełnił funkcję administratora kościoła i punktu duszpasterskiego aż do czasu zakończenia II Wojny Światowej. Za jego czasów został wydany dekret erygowania parafii przez J. E ks. kard. Adama Stefana Sapiehy datowany na 1 września 1933 roku. Oryginał znajduje się w kancelarii parafialnej, natomiast treść dekretu została przetłumaczona na język polski i zapisana w kronice parafialnej. Warto zaznaczyć, że dokument był utajniony przez ówczesnego proboszcza parafii św. Michała Archanioła ks. Józefa Niecia w Zebrzydowicach i został odtajniony dopiero w roku 1942.  

W dniu 11 października 1942 roku rozpoczyna się właściwa historia nowo powstałej parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pierwszym proboszczem został dotychczasowy administrator ks. Józef Sidełko. Jego następcą był ks. Józef Zwardoń. Należy zaznaczyć, że po zakończeniu II Wojny Światowej proboszczem parafii został ks. kan. Stanisław Szlachta, późniejszy Dziekan Dekanatu Kalwaryjskiego, który pełnił ten urząd w latach 1945 ? 1980.

Grupy parafialne

ks. proboszcz Wiesław
Koordynator działań duszpasterskich w parafii
Rada Parafialna
Komitet Utrzymania Cmentarza
Akcja Katolicka
Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Caritas

ks. Jarosław
Ministranci i lektorzy
Oaza Rodzin

Kandydaci do bierzmowania klasy III
Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii świętej
Rodzice dzieci pierwszokomunijnych
Administrator strony parafialnej
Działalność duszpasterska na terenie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika Zespołu Szkół im. Mikołaja Zebrzydowskiego

ks. Lesław
Parafialny Klub Sportowy "Św. Józef"
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci "Za rękę z Karolem"
Chór parafialny "Soli Deo"
Kandydaci do bierzmowania klasy I
Grupa Apostolska

Działalność duszpasterska na terenie Zespołu Szkół im. KEN i Zespołu Szkół im. Mikołaja Zebrzydowskiego

Kancelaria parafialna

Dni urzędowaniaGodziny urzędowania
poniedziałek
środa 
15:30 - 17:30
wtorek
czwartek
piątek 

8:00 - 8:30
sobota8:00 - 9:30
niedziela i świętaNIECZYNNE



w sytuacjach nadzwyczajnych należy skontaktować się z księdzem dyżurującym na plebanii

Nabożeństwa

W TYGODNIU



PONIEDZIAŁEK


  • przed Mszą świętą o 18:00 nabożeństwo do Najświętszej Rodziny oraz nabożeństwo w intencji rodzin naszej parafii przez wstawiennictwo bł. Franciszki Siedliskiej






WTOREK

  • w I wtorek miesiąca dzień szczególnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Antoniego





ŚRODA

  • o 17:45 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy




CZWARTEK

  • w I czwartek miesiąca Godzina Święta po Mszy św. o 18:00 w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych


  • w każdy czwartek od 18:30 do 19:30 adoracja Najświętszego Sakramentu

  • w każdy czwartek modlitwa się przez wstawiennictwo św. o. Pio





PIĄTEK


  • w I piątek miesiąca Msze święte wotywne o Najświętszym Sercu Pana Jezusa

  • w II piątek miesiąca o godzinie 17:20 modlitwa wypominkowa za zmarłych, a o 18:00 Msza święta w intencji wszystkich zmarłych wypominanych
  • w III piątek miesiąca po Mszy świętej o godzinie 18:00 nowenna do Miłosierdzia Bożego

SOBOTA
  • w I sobotę miesiąca Msze święte wotywne o Niepokalanym Sercu NMP, a o 17:30 różaniec

NIEDZIELA
 
  • o godzinie 16:00 nieszpory


W ROKU KOŚCIELNYM


ADWENT




  • Msza święta roratnia (ku czci NMP) o godzinie 18:00 (w soboty o 7:00)


PAŹDZIERNIK


  • różaniec codziennie o 17:30, a w niedziele o 16:00


WIELKI POST


  • Droga Krzyżowa w piątek o godzinie 17:00 i 19:00


  • Gorzkie Żale w niedziele o godzinie 16:00


MAJ

  • nabożeństwa majowe codziennie po Mszy świętej o 18:00, a w niedziele o 16:00


CZERWIEC



  • nabożeństwa czerwcowe codziennie po Mszy świętej o 18:00, a w niedziele o 16:00